Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne, potocznie zwane panelami, umieszczane na dachu, które zamieniają promieniowanie słoneczne w energię dla naszego domu. Istnieją różne rodzaje paneli, a najpopularniejsze z nich to monokrystaliczne i polikrystaliczne. Jakie są między nimi różnice i jaki wybór będzie właściwy dla Ciebie?
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Abyśmy zrozumieli różnicę między tymi dwoma rodzajami paneli, musimy wiedzieć w jaki sposób jest w nich wytwarzany prąd. Każdy panel złożony jest z połączonych ogniw wykonanych z krzemu. Ich ilość uzależniona jest od zastosowanej technologii produkcji – najczęściej moduły zbudowane są z 60 lub 120 ogniw. To właśnie w nich powstaje energia, którą zasilamy nasze urządzenia elektryczne. Dzięki właściwościom krzemu, fotony pochodzące z promieniowania słonecznego wybijają z atomów elektrony, dzięki czemu możemy wykorzystywać ich ruch do pozyskiwania prądu. Następnie płynie on do falownika, a na samym końcu do naszych gniazdek i sieci energetycznej.
Więć co wybrać: panele monokrystaliczne i polikrystaliczne?
Znając sposób w jaki sposób wytwarza się prąd możemy porównać ogniwa krzemowe, które są używane w obu rodzajach paneli. Zasadnicza różnica sprowadza się do sposobu wytwarzania ogniw. W panelach polikrystalicznych mamy wiele połączonych kryształów krzemu, które tnie się na cienkie plastry, mające kształt kwadratu lub prostokąta. Natomiast ogniwa paneli monokrystalicznych tworzone są z jednego dużego monokryształu, przez co mają zaokrąglone rogi – przekrojem kryształu krzemu jest koło. Technologia wytwarzania ogniw monokrystalicznych jest nowsza w porównaniu do polikrystalicznych i to również wpływa na różnice między nimi.
Aspekt wizualny
Łatwo możemy odróżnić panele monokrystaliczne od polikrystalicznych patrząc na ich kolor. Monokrystaliczne, przez swój proces produkcji, przybierają barwę ciemno granatową lub czarną. Dzięki takiej kolorystyce wyglądają nowocześnie i dobrze prezentują się na każdym dachu. Panele polikrystaliczne natomiast są w kolorze niebieskim.
Producenci również tworzą panele monokrystaliczne All-black/ Full black, które, jak nazwa wskazuje, są całe czarne. Cieszą się one popularnością ze względu na elegancki, minimalistyczny wygląd.
Wydajność paneli fotowoltaicznych
Najważniejszym aspektem przy wyborze paneli fotowoltaicznych jest ich wydajność. Warto zwrócić uwagę, że im mniej kryształów w ogniwie tym więcej prądu zostanie wytworzone, dlatego panele monokrystaliczne przewyższają sprawnością polikrystaliczne. Dla monokrystalicznych sprawność jest zazwyczaj na poziomie 18%-22%, a polikrystalicznych 16%-18%. Dlatego jeżeli mamy ograniczone miejsce, np. nieduży dach, a chcemy uzyskać jak najwięcej energii z instalacji fotowoltaicznej, lepszym wyborem będą moduły monokrystaliczne.
Kolejną różnicą jest moc pojedynczego panelu. Monokrystaliczne zazwyczaj oscylują w przedziale mocy 300-360 W/moduł, natomiast w polikrystalicznych średnia moc to 270-285W.
Cena paneli fotowoltaicznych
Z reguły moduły polikrystaliczne są tańsze od monokrystalicznych. Sprowadza się to ponownie do różnicy między wytwarzaniem obu typów ogniw. Zdecydowanie dłuższy i bardziej skomplikowany proces produkcyjny ogniw złożonych z jednego monokryształu, przekłada się na ich wyższą cenę. W związku z tym moduły polikrystaliczne są częściej wybierane w przypadku budowy farm fotowoltaicznych. Wśród klientów indywidualnych zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się panele monokrystaliczne.
Decydując się na technologię modułów warto, więc wziąć pod uwagę te aspekty:
- powierzchnia na instalację
- zacienienie
- wydajność
- estetyka
Jednak musimy pamiętać iż każdy dom i jego zapotrzebowania energetyczne różnią się od siebie, dlatego kwestia wyboru paneli fotowoltaicznych jest bardzo indywidualna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub skonsultować ze specjalistą wybór paneli dla swojego domu lub firmy, zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy ofertę instalacji fotowoltaicznej spełniającej Twoje potrzeby.